Keresztszalag szakadás

Az elülső keresztszalag szakadás a kutyák sántaságának leggyakoribb oka. A hátulsó szalagok önálló szakadása ritka esetekben fordul elő, de persze van rá példa. Az elülső keresztszalag szakadás vagy ahogy az Állategészségügyi területen használatos elülső kereszteződő szalagok szakadása esetén két típusát különíthetjük el:
1. részleges
2. teljes szakadás
Különböző okokra vezethető vissza ennek kialakulása például traumás(ugrás után a kutya rosszul érkezik a hátsó lábára, gödörbe lép, megcsúszik,) eredet vagy krónikus(gyulladás, krónikus betegségek által, anyagcsere vagy éppen hormon zavarok miatt). A pontos kóroktana ismeretlen.
De fontos hozzátenni,hogy egy patella ficam akár hajlamosító tényező lehet egy EKSZ szakadásra. Mikor, kiknél találkozhatunk a betegséggel? Általában fiatal felnőtt állatoknál vagy középkorú kutyáknál. 10 hónapos kór alatt ritkán találkozhatunk teljes szakadással(de nem lehetetlen...).
Illetve Idős, túlsúlyos kutyák körében is előfordulhat. Nem utolsó sorban ivartalanított, túlsúlyos szukák esetén(TESTSÚLY KONTROLL!!).
Milyen tüneteket láthatunk ?
sántaságtérd instabilitás
+ fiók tünet
végtag tehermentesítése
fájdalom
Lehetséges vizsgálati módszerek: Fizikális vizsgálat ezenfelül RTG, CT, MRI.
Kezelés:
Általában műtéti megoldást választanak. Számos megoldás választható műtéti technikának, amelyet a kezelő állatorvos határoz meg.
A fizioterápiának a műtét utáni rehabilitációban van igen nagy jelentősége:
×fájdalomcsillapítás
×mozgástartomány fokozása,
×
sántaság csökkentése
×
a 4 végtag egyenletes terhelésének visszaállítása
×izomerő növelése
×keringés fokozása
×izmok feszességének oldása
×mozgáskoordináció fejlesztés
×egyensúlyfejlesztés