Humán (ember) gyógytorna VS. Kutya gyógytorna
A humán(ember) gyógytorna és a kutya gyógytorna nem is különbözik tulajdonképpen annyira egymástól. Fontos tudni,hogy itt a kutyákat sportolóknak tekintjük. :)
Hogyan is értem ezt?
Munkám során miközben emberekkel foglalkozom - ugye fő állású ember gyógytornász vagyok - különböző protokollok vannak érvényben, például teljesen máshogy kezelünk egy hétköznapi életet élő, kevés, minimalizált mozgású pácienst és egy aktív sportolói életet élő személyt. Nos, a kutyáknál pont ez a helyzet, Ők egy aktív életet élő beteg alanyok, akikre a sportolói protokollokat dolgoztuk ki. Rehabilitációjukat ennek megfelelően alakítom ki és ennek tudatában adagolom a fokozatos nehezítéseket. Nem összevissza, bárhogyan alakítunk egy tornát, hanem pontosan előre megtervezve a kutya AKTUÁLIS állapotára adaptálva - pont mint nálunk, embereknél.
A humán betegeket kezelve többféle kezelési technikával találkozhatunk, nem csak egyszerű torna alkalmak történnek, ha szükséges manuális technikákat is alkalmaznunk kell - hasonlóképp teszek a kutyák esetén is.
Milyen manuális technikákra gondolok?
* masszázs - izmok lazítása, oldása, letapadt fascia mobilizálása
* manuálterápia - ízületi blokkok oldása, mozgástartomány alakítása
* PNF
* passzív kimozgatás - passzív ,tehát a beteg nem végez semmiféle izomaktivitást, hanem én mobilizálom az adott ízületet a rá jellemző mozgások mentén.
* streching (nyújtás) - adott izmok megfelelő módon történő nyújtása